Tolnay Klári születésnapjának előestéjén, szerdán mutatják be a Deák Palotában a Márai nyomdokán - A Színésznő című kötetet, amelyben a Tolnay-emlékév alkalmából meghirdetett irodalmi pályázat nyertes alkotásai olvashatók.

    "Ez a könyv irodalmi tisztelgés Tolnay Klári előtt, aki már 1945-ben is megihlette az alkotókat, hiszen Márai Sándor versciklust és színdarabot is írt hozzá" - mondta Góg Laura, az emlékév megszervezésére létrehozott alapítvány elnöke az MTI-nek kedden.
    Hozzátette: a színésznőről olyan írók tollából születtek például kritikák, mint Kosztolányi Dezső vagy Pilinszky János. Mint rámutatott, a színháznak az irodalomra való hatását reprezentáló hagyományt szerették volna folytatni, arra ösztönözve a költőket, hogy akár Tolnay Kláriról, akár magáról a színházról, a színházi alkotófolyamatról írjanak verseket.
    Tolnay Klárit romantikus barátság fűzte Márai Sándorhoz, az író 1945-ben hozzá írt Tíz vers (alcíme szerint Ismeretlen kínai költőtől Kr. u. a XX. századból) című szerelmes versgyűjteményét a színésznő csak Márai halála után hozta nyilvánosságra.
    Góg János, a pályázat szervezője az MTI-nek felidézte, hogy a kétszeres Kossuth-díjas színművész születésének 100. évfordulója alkalmából az év elején hirdették meg a verspályázatot a Magyar Irodalomtörténeti Társasággal és a Faludy György Irodalmi Műhellyel közösen.


    A pályázatra mintegy 70 pályamű érkezett, amelyek közül a zsűri 19 szerző 30-35 művét választotta ki, ezek jelentek meg a kötetben. Az első három - 80, 60 és 40 ezer forinttal járó - díj mellett négy különdíjat is kiadtak. A zsűri elnöke Baranyi Ferenc, tagja Turczi István és Pintér Lajos költő volt. A júniusi díjkiosztó ünnepségen az 1. díjat Jankovics Zoltán, a 2. díjat Madár János, a 3. díjat pedig Polner Zoltán költő kapta.
    Góg János felidézte, hogy a Magyar Művészeti Akadémia júniusban, a Pécsi Országos Színházi Találkozón ünnepi ülésen emlékezett posztumusz tiszteletbeli tagjára, Tolnay Klárira. A Márai nyomdokán - A Színésznő című kötet előszavának Lengyel György rendezőnek az emlékülésén elhangzott szövegét választották - tette hozzá.
    A kötetben a versek mellett találhatók Tolnay Klárit ábrázoló, kevésbé közismert fotók is, amelyeket magángyűjteményből és az Országos Széchényi Könyvtár Színháztörténeti Tárából válogattak a szerkesztők.
    A Deák Palotában szerdán 18 órakor kezdődő kötet-bemutatón az V. kerületi önkormányzat művészeti ösztöndíjasai is fellépnek. Az eseményen részt vesz Baranyi Ferenc és Góg János is.    Tolnay Klári születésének 100. évfordulóján, július 17-én, csütörtökön a budapesti RaM Colosseumban gálaesten emlékeznek a színésznőre. Az Uránia Nemzeti Filmszínházban filmvetítéseket tartanak az emlékév keretében, a Madách Színházban és a Vígszínházban ősszel kiállítás nyílik, emellett október végén színháztörténeti konferenciát tartanak a Tolnay-centenárium programjaként.


Forrás: MTI 2014. július 15.